top of page
20220729_052753_edited.jpg
ZFBAB_colors-01.png
Diablak Ultra Trail 60

17.08.2024

63km

DŁUGOŚĆ TRASY

PRZEWYŻSZENIA

3400m

15h 00min

LIMIT CZASU (20:00)

1725m n.p.m.

NAJWYŻSZY PUNKT NA TRASIE: Babia Góra Diablak

05:00

START BIEGU

650m n.p.m.

START Z PUNKTU

Atrakcje na trasie: Babiogórski Park Narodowy, skansen na Markowych Rówienkach, Trzy Piwniczki na Czatoży, Hala Krupowa, Police, drewniany kościół i Dworzec Babiogórski w Zawoi Centrum, Jałowiec.

Regulamin
GPX trasy
Mapa
Zobacz
Wyposażenie zalecane
  • ubiór dostosowany do aktualnej i prognozowanej pogody

  • kurtka przeciwdeszczowa (niezależnie od prognozowanej pogody)

  • apteczka osobista

  • buty z odpowiednim bieżnikiem

  • rękawiczki górskie przydatne na Perci Akademików

  • czołówka

Wyposażenie obowiązkowe
  • numer startowy

  • sprawny telefon z naładowaną baterią działający co najmniej przez kilkanaście godzin (zalecany włączony Roaming)

  • koc ratunkowy/folia NRC

  • kubek lub pojemnik na wodę do wykorzystania na trasie i punktach żywnościowych

  • bandaż elastyczny

  • chusta lub czapeczka z daszkiem

  • wgrany track lub mapa

Index-50K.png
Opis trasy

Start z miasteczka biegowego utworzonego w przysiółku Zawoja Czatoża, poniżej kompleksu wyciągów narciarskich. Bieg drogą asfaltową w kierunku górnej części przysiółka Czatoża z minięciem słynnych Trzech Piwniczek.

 

Następnie wbieg na żółty szlak turystyczny, który poprowadzi na Przełęcz Jałowiecką Północną (m n.p.m.). Dalej trasa poprowadzi fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego oznaczonego kolorem czerwonym, który grzbietem prowadzi w kierunku Babiej Góry. Będzie to pierwszy fragment biegu po GSB.

 

Na tzw. Żywieckich Rozstajach dalej bieg szlakiem grzbietowym,
który jednak od tego skrzyżowania szlaków oznakowany jest kolorem niebieskim i zielonym. Szlak ten doprowadzi nas na pierwszą dużą kulminację na trasie –
Małą Babią Górę (Cyl, 1517 m n.p.m.), skąd roztaczać się będzie malownicza panorama na główną kulminację Masywu Babiej Góry.

 

Następnie przez widokowe łąki zbieg na Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem turystycznym do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach (1180 m n.p.m.). Na tym odcinku należy zachować szczególną ostrożność w pierwszej fazie zbiegu, gdzie stroma, stosunkowo wąska ścieżka prowadzi wśród kosodrzewiny.

 

Z Markowych Szczawin, łagodnie trawersujemy stok Masywu Babiej Góry biegnąc żółtym i niebieskim szlakiem turystycznym wytyczonym po tzw. Górnym Płaju, aż do Skrętu Ratowników. Tu pozostajemy na żółtym szlaku turystycznym i rozpoczynamy wspinaczkę Percią Akademików, na której czeka nas niemal 500 m przewyższenia oraz kilka sztucznych udogodnień w postaci łańcuchów. Szlak doprowadzi nas na grzbiet Babiej Góry (1725 m n.p.m.), tuż pod jej kopułą szczytową.

 

Po zdobyciu Królowej Beskidów czeka nas zbieg GSB (czerwony szlak) do punktu widokowego na Sokolicy (1367 m n.p.m.), a następnie zielonym szlakiem zwanym Percią Przyrodników do tzw. Szkolnikowych Rozstajów (1085 m n.p.m.). Uwaga stromy zbieg.

 

Tutaj po raz drugi znajdziemy się na Górnym Płaju, którym pobiegniemy w prawo w kierunku Przełęczy Lipnickiej (1010 m n.p.m.; szlak niebieski), na której roztacza się Polana Krowiarki z jednym z najpopularniejszych wejść na teren Babiogórskiego Parku Narodowego.

 

Po drodze mijamy Mokry Stawek, jedno z najokazalszych beskidzkich jezior osuwiskowych.
 

Na Przełęczy Lionickiej opuszczamy Masyw Babiej Góry i rozpoczynamy bieg w obrębie Pasma Polic. Pierwsze kilometry będziemy przemierzać GSB (szlak czerwony) poprowadzonym grzbietem pasma, więc czekać nas będzie stosunkowo łagodny podbieg przez urokliwy las, a w górnych partiach pasma otwierać się będą coraz liczniejsze punkty widokowe w kierunku Tatr.

 

Pierwszy punkt widokowy znajdować się będzie na Cylu Halu Śmietanowej (1298 m n.p.m.). Do tego miejsca podążaliśmy ku północy, a na tym szczycie zwornikowym skręcimy ku wschodowi i będziemy biegnąć w kierunku Polic (1369 m n.p.m.), a dalej na Halę Kucałową (1148 m n.p.m.), na skraju której wznosi się schronisko PTTK na Hali Krupowej.

 

Z przełęczy zbiegać będziemy niebieskim szlakiem turystycznym w kierunku Skawicy Sucha Góra, gdzie na krótkim odcinku wbiegniemy na drogę asfaltową. Dobiegniemy nią do strażnicy OSP Skawica Sucha Góra, gdzie przez mostek przebiegniemy potok i wzdłuż granicy leśnej, a później wśród łąk i pól uprawnych pobiegniemy polnymi drogami w kierunku przysiółka U Kocurków.


Następnie wbiegniemy na drogę asfaltową i nią będziemy biegnąć w kierunku przełęczy Na Tokarnem (775 m n.p.m.), z której roztaczać się będzie panorama na otaczające szczyty i przełęcze.

 

Po opuszczeniu zabudowy wbiegniemy na drogę leśną, gdzie czekać nas będzie najtrudniejszy podbieg na odcinku trasy biegnącym przez pasmo Polic (ok. 350 m przewyższenia). Droga wprowadzi nas na grzbiet, gdzie następnie ścieżką prowadzącą przecinką leśną pobiegniemy do zielonego szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Kucałowej w kierunku Zawoi Centrum.

 

Po dobiegnięciu do niego będziemy nim kierować się w dół w stronę w stronę centrum wsi, po drodze mijając liczne polany oraz rozproszoną zabudowę Zawoi. Natomiast tuż pod szczytem Polic przebiegniemy w miejscu katastrofy samolotu z 1969 r.

 

Dobiegamy zielonym szlakiem turystycznym do centrum Zawoi,
gdzie przebiegamy obok drewnianego kościoła parafialnego z XIX w. oraz drewnianego budynku Dworca Babiogórskiego, a następnie wbiegamy na zawojski ryneczek. Jesteśmy w centrum Zawoi, w najniżej położonym fragmencie trasy biegu na wysokości 435 m n.p.m.


Opuszczamy centrum Zawoi przebiegając przez drogę wojewódzką i biegnąc obok stadionu sportowego kierujemy się przez most na rzece Skawica w stronę Pasma Jałowieckiego. Tutaj na rozstaju szlaków zielonego i czerwonego, pozostajemy na szlaku zielonym i nim przez osiedle Żywczaki kierować się będziemy ku głównemu grzbietowi pasma na Przełęczy Kolędówka (800 m n.p.m.). Po drodze przez całe Pasmo Jałowieckie nieustannie będą nam towarzyszyć piękne widoki.


Tutaj wbiegamy na żółty szlak turystyczny, który przez Kolędówkę (884 m n.p.m.) i Przełęcz Opaczne (879 m n.p.m.) poprowadzi nas na Jałowiec (1111 m n.p.m.). Z niego przez rozległą Halę Trzebuńską dostaniemy się na Czerniawę Suchą Zachodnią (1051 m n.p.m.), a dalej już zielonym szlakiem turystycznym na Czerniawę Suchą (1062 m n.p.m.), Beskidek (1045 m n.p.m.) do Przełęczy Klekociny (894 m n.p.m.), a z niej na halę na Kolistym Groniu (1114 m n.p.m.).

 

Od tego miejsca czekać nas już będzie jedynie zbieg do mety. Wbiegamy na żółty szlak turystyczny i nim kierować się będziemy w dół do Hali Barankowej, a następnie do Zawoi Czatoża, gdzie znajdować się będzie meta.

TRASY_mapa&profil-01.png
bottom of page